آرایش صورت, دسته‌بندی نشده, مراقبت پوست

آکنه

آکنه یکی از مشکلات پوستی شایع است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند.  که باعث ایجاد چندین نوع لکه های پوستی می شود که هر کدام

ظاهر و علائم مشخص و متفاوتی دارند.آکنه می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از لکه های کوچک گرفته تا کیست های
قابل توجه.
در موارد زیر انواع رایج لکه های مرتبط با آکنه و اصطلاحات رایج آنها را معرفی می
کنیم:

 • کومدون های بسته یا جوش های سر سفید
 • کومدون های باز یا جوش های سر سیاه
 •  پوسچول یا جوش
 •  کیست ها
 • ندول ها
 • پاپول ها

هر نوع ضایعه آکنه به درمان متفاوتی نیاز دارد. دریافت درمان سریع و صحیح می
تواند خطر عوارض طولانی مدت پوستی مانند ایجاد حفره و اسکار را کاهش دهد.
اکثر لک های جزئی آکنه به مراقبت های خانگی و داروهای بدون نسخه پاسخ می دهند.
با این حال، افراد مبتلا به آکنه شدید یا طولانی مدت باید با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

 

لک های آکنه بسته به اینکه باعث التهاب پوست اطراف شوند یا نه به دو دسته تقسیم می
شوند:

 • انواع آکنه غیر التهابی

جوش های سرسفید و سرسیاه انواعی از ضایعات آکنه غیرالتهابی هستند.

جوش های سرسفید یا کومدون های بسته است. این لکه ها یا برجستگی های کوچک یا گوشتی رنگی هستند که، در پوست‌های روشن‌تر، معمولاً یک مرکز دایره‌ای سفید رنگ دارند که توسط هاله‌ای قرمز احاطه شده است و در پوست های تیره تر، ناحیه اطراف ممکن است تیره یا بنفش به نظر برسد. جوش های سرسفید معمولاً باعث ایجاد اسکار نمی شوند.

جوش های سر سیاه یا کومدون های باز، لکه ها و برآمدگی های کوچک و سیاه رنگی هستند که ممکن است روی سطح پوست ظاهر شوند.

این رنگ سیاه در نتیجه کثیفی به دام افتاده نیست. جوش های سرسفیدی  که محتویات آن ها درمعرض هوا قرار می گیرد، تیره رنگ می شود و یاعث ایجاد جوش سر سیاه می شوند.

بسیاری از شوینده های پوست، مرطوب کننده ها، ژل ها، تونرها و کرم های بدون نسخه (OTC) می توانند لک های غیر التهابی آکنه را درمان کنند. همچنین استفاده از یک ضد جوش برای بهبود هر چه سریع تر آن ها توصیه می شود.

*بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک، آزلائیک اسید و آداپالن موادی هستند که در درمان های بدون نسخه (OTC) می تواند به تجزیه جوش های سرسفید و سر سیاه کمک کند. 

 

چندین درمان خانگی و تغییر شیوه زندگی نیز می تواند به کاهش بیشتر آکنه های غیرالتهابی کمک کند. این شامل:

شستشو با آب ولرم و صابون دو بار در روز

استفاده از پاک کننده های غیر ساینده

هیدراته ماندن

استفاده از کرم ضد جوش

اجتناب از شستشوی بیش از حد یا تحریک پوست

محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید

و استفاده مداوم از ضدآفتاب است.

 

 • افراد مبتلا به آکنه نباید لکه های خود را تحریک یا از بین ببرند. انجام این کار می تواند منجر به عوارضی مانند جای زخم و تشکیل کیست و ندول شود.

 • انواع آکنه های التهابی

فردی که دارای این نوع از آکنه است ممکن است لکه های ملتهب را در سراسر صورت، قفسه سینه و پشت خود تجربه کند که این لکه ها گاهی منجر به عوارضی مانند زخم و حفره می شود.

آکنه التهابی می‌تواند از برجستگی‌های کوچکی که با درمان‌های موضعی بهبود می یابند (شکل خفیف) تا کیست‌های بزرگ که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند (شکل شدید)، متفاوت باشد.

“اشکال خفیف”

 • پاپول ها

پاپول ها برجستگی هایی در زیر سطح پوست هستند که قطر آنها کمتر از ۱ سانتی متر، جامد، حساس و برجسته به نظر می رسند. به طور معمول پوست اطراف پاپول نیز ملتهب است. برخلاف جوش های سرسفید، پاپول ها دارای مرکز قابل مشاهده و منافذ باز نیستند.

 • پوسچول ها

برآمدگی های بزرگتر و حساس با مرکز دایره ای مشخص پر از چرک سفید یا زرد هستند. ناحیه اطراف پوسچول در پوست روشن قرمز یا صورتی و در پوست تیره تر قهوه ای یا سیاه به نظر می رسد.  چرک موجود در پوسچول معمولاً ترکیبی از سلول‌های ایمنی و سلول‌های باکتریایی است که در منافذ مسدود شده جمع‌آوری شده‌اند.

 

چندین درمان خانگی و داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند پاپول و پوسچول را درمان کنند:

استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید برای مبارزه با باکتری ها

استفاده از کرم ضد جوش

شستن صورت با آب خنک و صابون دو بار در روز

استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک برای از بین بردن سلول های مرده پوست و سایر مواد زائد

 

“اشکال شدید”

 • ندول ها

ندول ها توده های سخت و ملتهب هستند که در عمق پوست قرار دارند و بر خلاف  پاپول ها سر قابل مشاهده ای ندارند. این نوع ضایعه آکنه زمانی ایجاد می شود که منافذ مسدود شده عفونی شده و زیر سطح پوست متورم می شوند. آکنه ندولر ممکن است شدیدتر از آن چیزی باشد که ظاهر فیزیکی آن نشان می دهد.

 • کیست ها

کیست ها توده های بسیار بزرگ، دردناک، قرمز یا سفیدی هستند که در عمق پوست با چرک پر می شوند و معمولاً در لمس نرم هستند.

کیست ها شدیدترین نوع آکنه هستند که در موارد شدید، ممکن است فرد برای درمان آنها نیاز به جراحی داشته باشد. در صورت عدم درمان مناسب کیست ها می توانند منجر به زخم های قابل مشاهده شوند.

 

 • افراد معمولا نمی توانند التهاب های شدید را در خانه درمان کنند. این ضایعات نیاز به توصیه پزشک یا متخصص پوست دارند.

آکنه، شامل سه مرحله می شود.

 • آکنه خفیف: در آکنه خفیف، فرد بیشتر دچار جوش های سرسفید و سرسیاه  می شود و تعداد کل ضایعات معمولاً کمتر از ۳۰تا است.
 • آکنه متوسط: در نوع متوسط، پاپول ها و پوسچول ها تشکیل می شود و فرد نیز می تواند تعدادی از جوش های سرسفید و سرسیاه  نیز داشته باشد. تعداد کل ضایعات معمولاً بین ۳۰ تا ۱۲۵ است.
 • آکنه شدید: در نوع شدید، فرد دارای تعداد زیادی پاپول، پوسچول، ندول یا کیست بزرگ و دردناک می شود و همچنین ممکن است فرد دارای اسکار آکنه شود. تعداد کل ضایعات معمولاً بیش از ۱۲۵ است.

این مراحل ممکن است در طول زمان تغییر کند و هورمون‌ها، سطح استرس و سایر عوامل سبک زندگی در شدت آکنه نقش داشته باشند.

 

 

شرایطی شبیه آکنه
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): وضعیتی که تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد مبتلا به PCOS ممکن است علائم هورمونی زیادی از جمله آکنه را تجربه کند.
 • روزاسه: یک بیماری پوستی است که منجر به قرمزی یا بثورات و در مواردی بروز آکنه روی صورت می شود.
  کراتوز پیلاریس: وضعیتی از پوست که باعث ایجاد برجستگی های کوچک و خشن می شود؛ که معمولا در پوست خشک بازوها و ران ها رخ می دهد.
 • هیدرآدنیت چرکی: وضعیتی که باعث ایجاد لکه های دردناک و زخم که معمولاً در نزدیکی فولیکول‌های مو که نزدیک غدد عرق هستند، مانند زیر بغل یا بالای ران‌ها رخ می‌دهند.
 • درماتیت اطراف دهان: این بیماری باعث ایجاد جوش های کوچک در اطراف دهان می شود. این جوش ها ممکن است قرمز، خشک و شبیه بثورات پوستی باشند.
 • کلراکن: کلراکن ناشایع است و معمولاً منجر به ایجاد جوش های سرسیاه روی صورت یا بدن می شود. کلراکن نتیجه تماس با مواد شیمیایی خاصی مانند دیوکسین است.

چه چیزی باعث آکنه می شود؟

سلول‌های مرده به طور منظم روی پوست جمع می‌شوند و در فولیکول‌ها جایی که موها از روزنه‌های کوچک در سطح پوست رشد می‌کنند، رسوب می‌کنند و در جهت سطح دهانه ها بالا می روند. غدد چربی متصل به فولیکول ها چربی به نام سبوم تولید می کنند که به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک می کند؛ هنگامی که سبوم اضافی ایجاد می شود، می تواند باعث شود سلول های مرده به هم بچسبند و مخلوطی را تشکیل دهند که در دهانه فولیکول به دام می افتد. و آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ پوست با این سلول‌های مرده و باکتری‌هایی از جمله کوتی‌باکتریوم آکنه مسدود می‌شود. هنگامی که باکتری ها وارد منافذ مسدود شده شده و آنها را آلوده کنند، باعث التهاب و ایجاد لک های آکنه می شوند. التهاب حاصل می تواند به ساختار فولیکول آسیب برساند و به باکتری ها، اسیدهای چرب و لیپیدها اجازه عبور به پوست اطراف را بدهد. این می تواند منجر به التهاب گسترده تر، خوشه های ضایعات آکنه و آکنه های شدیدتر مانند آکنه کیستیک و ندولر شود.

در موارد آکنه خفیف تا متوسط، افراد می توانند  تا ۲ الی ۳ ماه از داروهای خانگی و بدون نسخه (OTC) استفاده کند اما در صورت عدم بهبود و یا بروز انواع التهابی شدیدتر آکنه و یا مشاهده علائمی مانند آکنه بزرگ و دردناک، خونریزی، نزدیکی به نواحی حساس مانند چشم ها یا لب ها باید از پزشک متخصص کمک بگیرند.

ندول‌ها و کیست‌های درمان‌نشده، و آن‌هایی که برداشته شده یا بیرون زده‌اند، می‌توانند باعث ایجاد اسکار شوند و فرد باید همیشه در مورد ندول ها و کیست ها به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند زیرا این موارد نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

 

 • جوش سفت

جوش های سفت نتیجه سلول های مرده پوست یا باکتری های زیر پوست هستند. جوش های سفت عمیق، اغلب بزرگ و گاهی اوقات پر از چرک هستند. آنها می توانند یکی از سخت ترین انواع جوش ها برای خلاص شدن از شر آنها باشند.

 • آکنه هورمونی

آکنه هورمونی با آکنه تفاوتی ندارد. این به دلیل تغییرات در هورمون های فرد ایجاد می شود. افزایش تستوسترون می تواند باعث آکنه هورمونی شود. برای نوجوانان، آکنه هورمونی معمولا در “منطقه T” اتفاق می افتد. این قسمت پیشانی، بینی و چانه را می پوشاند. برای بزرگسالان ۲۰ سال و بالاتر، آکنه هورمونی معمولاً در نواحی پایینی صورت مانند چانه، فک و گونه ها ایجاد می شود.

 

همانطور که گفته شد…

انواع مختلفی از آکنه وجود دارد که می توانند از برجستگی های کوچک تا کیست های جدی متفاوت باشند. با استفاده از کرم ضد جوش تا حدود مطلوبی می توان آکنه را مدیریت کرد.

آکنه می تواند به صورت لک های غیر التهابی مانند جوش های سرسیاه و سر سفید ظاهر شود که اینها از تجمع پوست مرده و چربی در فولیکول‌های مو ناشی می‌شوند و بیشتر در صورت، پشت و سینه دیده می‌شوند.اگر این انسدادها توسط باکتری عفونی شوند، ممکن است ملتهب شوند.

همچنین؛ اشکال التهابی آکنه می تواند از برجستگی های خفیف مانند پاپول و پوسچول تا اشکال شدیدتر مانند ندول و کیست متغیر باشد.

اکثر اشکال آکنه را می توان در خانه با داروهای بدون نسخه(OTC) مدیریت کرد اما در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است پمادهای موضعی، آنتی بیوتیک ها یا مداخلات رویه ای را برای کاهش شکل گیری آکنه تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *