سبک زندگی, مراقبت پوست

اصول مراقبت پوستی نوزاد [روتین مراقبت پوست کودکان]

اصول مراقبت پوستی نوزاد

روتین مراقبت از پوست کودک چیست و چه محصولات بهداشتی مناسب پوست آن ها است؟ اصول مراقبت از پوست کودکان و نوزادان چیست؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با معرفی بهترین روش های مراقبت از پوست کودکان و معرفی بهترین محصولات مراقبت کودک همراه شما باشیم.

به عنوان والدین، فرزندان ما هر حرکت ما را تماشا می کنند و دنبال می کنند، بنابراین مهم است که عادات سالم از جمله مراقبت از پوست خود را به آنها آموزش دهیم. آموزش مراقبت از پوست به کودکان ضروری است زیرا اینها عادت هایی هستند که برای همیشه با خود خواهند داشت. اگر کودکان یاد بگیرند که چگونه پوست خود را به درستی تمیز کنند و از آسیب های پوستی در سنین پایین جلوگیری کنند، پوست آنها با افزایش سن سالم می ماند. داشتن یک روتین مراقبت از پوست سالم سخت نیست، اما چیزی است که باید با کودکتان کار کنید تا به رشد و تسلط او در آن کمک کنید. در ادامه ی این مقاله از سایت فروشگاه هما به بهترین روش های مراقبت از پوست کودکان و نوجوانان می پردازیم.

[lwptoc title=”در ادامه خواهید خواند…” hideItems=”1″]

 فروشگاه اینترنتی هما با ارائه انواع محصولاتی بهداشتی از معتبرترین برندها، یک مکان مطمعن برای خرید مناسب ترین و بهترین محصولات مراقبت از پوست و مراقبت از مو ایرانی و خارجی می باشد. با ما در ارتباط باشید

بهترین روش های مراقبت از پوست کودکان

بهترین روش های مراقبت از پوست کودکان

در اینجا به یک روتین پوستی مناسب برای کودکان می پردازیم که اگر پوست و زیبایی کودکتان برای شما اهمیت دارد، لازم است این موارد را به آنها آموزش دهید. بهترین روش های پراقبت از پوست کودکان عبارتند از:

بهترین محصولات مادر و کودک

به کودک آموزش دهید پوست صورت خود را بشویند.

به کودک خود بیاموزید که هنگام شستن صورت، همیشه باید به جای آب بسیار گرم یا سرد از آب ولرم استفاده کنید. استفاده از آب ولرم بسیار مهم است زیرا آب بسیار داغ پوست را تحریک می کند و آب سرد به درستی تمام آلودگی ها را از بین نمی برد. برای آموزش آب ولرم به فرزندتان، به او بگویید آب باید شبیه آب حمام او باشد.

ژل شستشوی کودک کالاندولا بایو اسکین

تمیز کردن پوست در هنگام شب و قبل از خواب را به کودکان آموزش دهید.

کودکان اغلب فراموشکار هستند و به عنوان والدین، بسیار مهم است که اهمیت شستن هر شب صورت را به آنها آموزش دهیم و برای اطمینان از وقوع آن، یک برنامه روتین ایجاد کنیم. اگر بچه ها هر شب صورت خود را نشویید، با آلودگی، باکتری و میکروب روی صورتشان می خوابند. مشابه نحوه استفاده کودکان از نمودارهای کارهای روزمره، می توانید نموداری برای کودکان خود ایجاد کنید که در آن هر شب هنگام شستن صورت و مسواک زدن آنها باید علامت بزنند. اگر می خواهید فرزندانتان در بزرگسالی یک روال پاکسازی صورت مناسب داشته باشند، آموزش اهمیت آن در کودکی برای آنها در آینده فوق العاده مفید خواهد بود.

ژل شستشوی کودک پروتئین شیر بایو اسکین

برای کودکانتان از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده نمایید.

کودکان باید از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنند که ملایم و فاقد رنگ، عطر و مواد شیمیایی غیر ضروری باشند. با آموزش استفاده از محصولات ملایم به کودکان خود، از مواد خشن که پوست آنها را تحریک می کنند، اجتناب می شود. کودکان شما ممکن است بخواهند محصولاتی بخرند که شخصیت های مورد علاقه آنها را به نمایش بگذارند یا رایحه خاصی داشته باشند، اما مهم است که به فرزندان خود آموزش دهید مراقبت از پوست را بر اساس مواد تشکیل دهنده و کیفیت انتخاب کنند.

برای کودکانتان از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده نمایید.

به کودکانتان بیاموزید قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید برای پوست مضر است.

بیشتر کودکان زمان زیادی را به بازی در فضای باز می گذرانند و زمان بیرون از منزل به معنای زمان سپری شده در آفتاب است. گذراندن زمان در زیر نور خورشید می تواند به پوست کودکان شما آسیب برساند و یک آفتاب سوختگی ساده هم برای پوست کودکان زیاد است. به عنوان والدین، می توانید به فرزندان خود بیاموزید که زمان خود را در معرض نور مستقیم خورشید محدود کنند و در صورت وجود سایه به دنبال آن باشند. می توانید با استفاده از چتر در ساحل یا یافتن سایه در پارک، محدود کردن قرار گرفتن را در نور خورشید را به آنها آموزش دهید. اگر فرزندان شما در بیرون از خانه وقت می گذرانند، باید مطمئن شوید که وسایل مناسبی برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دارند. استفاده از ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی همیشه راه‌های بسیار خوبی برای آموزش به فرزندانتان است که چگونه از اشعه‌های مستقیم خورشید دوری کنند.

کرم ضد آفتاب کودکان فارماسریز SPF50 حجم ۱۲۵ میلی لیتر

از کودکی فرزندانتان را از ضرورت استفاده از ضدآفتاب مطلع کنید.

اگر فرزندان شما زمانی را زیر نور مستقیم خورشید می گذرانند، باید همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. به عنوان والدین، یکی از مهمترین مسئولیت های شما حفظ سلامت آنهاست و یکی از راه های انجام این کار این است که آنها را وادار به استفاده از ضد آفتاب کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب به جلوگیری از آفتاب سوختگی و آسیب آفتاب به پوست آنها با افزایش سن کمک می کند. خواه بازی در پارک، شنا در استخر یا دوچرخه سواری در کوچه باشد ضد آفتاب برای همه فعالیت های خارج از منزل ضروری است. به آنها بیاموزید که برای استفاده مناسب از کرم ضد آفتاب، باید آن را ۱۵ دقیقه قبل از شروع فعالیت ها بمالند و هر ۲ ساعت یک بار آن را تکرار کنند.

کرم سوختگی پای کودک سالوویتو بالای یکسال

روتین پوستی برای نوجوانان

پوست نوجوانان می تواند بسیار حساس باشد و نیاز به روتین پوستی مناسب دارد، زیرا بلوغ دقیقا در همین سن ها شروع می شود. پوست نوجوانان بسیار مستعد آکنه است، به همین دلیل است که ایجاد یک روتین مراقبت از پوست نوجوانان در این دوران بسیار مهم است. پیدا کردن روتین مناسب برای پوست شما نوجوانان ممکن است کمی با آزمایش و خطا طول بکشد، اما زمانی که روتین مناسب را پیدا کردید، می توانید سال ها به آن پایبند باشید. مراحل یک روتین پوستی مناسب برای نوجوانان شامل مراحل زیر می باشد:

روتین پوستی برای نوجوانان

پاکسازی صورت کودکان و رسیدگی به پوست آنها

همانطور که در بالا گفتیم پاکسازی و تمیز کردن پوست صورت کودکان بسیار مهم است. لازم است از کودکی به فرزندان خود بیاموزید به طور مداوم پوست صورت خود را تمیز نگه دارند. برای پاکسازی و شستوشوی صورت کودکان می توانید برای آنها محصولات ملایمی که فاقد مواد شیمیایی هستند تهیه کنید تا فرزندانتان با استفاده از آنها آلودگی های پوست خود را پاکسازی نمایند. رسیدگی به پوست کودکان باعث حفظ سلامتی پوست آنها در بزرگسازی خواهد بود.

لوسیون بدن کودک سالوویتو مدل زیر یکسال

مشکلات پوستی رایج در نوزادان و شیرخواران

از آنجایی که پوست نوزادان بسیار حساس و نازک است، بیشتر در معرض آسیب های پوست قرار می گیرند. بنابراین رعایت اصول مراقب پوستی برای نوزادان و کودکان در داشتن پوستی سالم برای آنها بسیار ضروری است. از جمله مشکلات پوستی رایج در نوزادان و شیرخواران عبارتند از:

 • آکنه های نوزادی (Baby acne)
 • اریتما توکسیکوم (Erythema toxicum)
 • کلاه گهواره ای (Cradle cap)
 • اگزما (Eczema)
 • میلیا (Milia)

مشکلات پوستی رایج در نوزادان و شیرخواران

حساسیت پوستی کودکان

کودکان از پوست ظریف و حساس تری نسب به بزرگسانال برخوردار هستند که به همین دلیل بیشتر در معرض آسیب های پوستی قرار می گیرند. از همین رو مراقبت از پوست کودک و آموزش های لازم پوستی به کودکان بسیار ضروری می باشد. لازم است از کودکی اصول مراقب پوستی را به کودکان خود بیاموزید تا بتوانند از پوست حساس خود محافظت نمایند.

شامپو سر و بدن کودک سالوویتو

رفع دون دون قرمز روی پوست نوزاد

دون دون های قرمزی که برخی اوقات روی پوست نوزادان ایجاد می شود انواع مختلفی دارد و ممکن است به دلایل مختلفی روی پوست نوزادان ایجاد شود. در صورت مشاهده ی دون دون قرمز روش پوست نوزاد و برطرف نشدن آنها طی ۲ الی ۳ روز لازم است به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با تشخصیص دلیل ایجاد این دانه های قرمز، دارو ها و توصیه های لازم برای رفع آنها را برای نوزاد شما تجوز خواهد کرد.

کرم سوختگی پای کودک سالوویتو زیر یکسال

بثورات پوستی نوزادان

در نوزادان، بیشتر بثورات صورت بی ضرر هستند و بدون درمان از بین می روند. علل می تواند شامل اگزما، آکنه و عفونت باشد. با این حال، گاهی اوقات، بثورات روی صورت نوزاد می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تر باشد. توانایی تمایز بین بثورات مختلف می تواند به والدین یا مراقب کمک کند تا بدانند چه زمانی باید به دنبال درمان باشند. بثورات پوستی که ممکن است برای نوزادان ایجاد شود، عبارتند از:

 • اگزما نوزادی
 • میلیا
 • کلاه گهواره
 • آکنه نوزادی
 • سندرم سیلی گونه

در زمان مشاهده بثورات پوستی نوزادان، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ همانطور که گفتیم بیشتر بثورات روی صورت نوزادان بی ضرر هستند و آنها معمولا خود به خود رفع می شوند. با این حال، بثورات در این ناحیه می تواند نشان دهنده عفونت یا یک بیماری زمینه ای باشد. اگر بثورات شدید باشد یا نوزاد دارای موارد زیر است باید به پزشک مراجعه نمایید:

 • تاول های پر از مایع
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • رگه های قرمزی که از بثورات امتداد یافته است.
 • لکه های ریز قرمز یا بنفش که وقتی کسی فشار می آورد محو نمی شود.
 • تورم غدد لنفاوی
 • بی حالی
 • سرفه

بثورات پوستی نوزادان

برای روشن شدن پوست کودک چه باید کرد؟

بیشتر مردم به دنبال نکاتی برای روشن کردن پوست نوزاد حتی قبل از زایمان هستند. بهتر است مراقبت از پوست کودک خود را از همان روزهای اولیه شروع کنید. این امر برای آنها یک هدیه مادام العمر  است که باعث داشتن پوست روشن و سالم خواهد بود. می توانید برای روشن شدن پوست کودک خود روش های زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از روغن زیتون یا روغن بادام
 • استفاده خمیر زعفران و زردچوبه
 • حمام کردن با آب ولرم
 • استفاده از شامپو بدن های مناسب کودکان به جای صابون
 • تغذیه مناسب کودک
 • استفاده از مرطوب کننده ملایم مناسب کودکان
 • نوشیدن آب کافی

بهترین محصولات ضد لک و روشن کننده پوست

برای روشن شدن پوست کودک چه باید کرد؟

محصولات مراقبت از پوست کودکان

همانطور که گفتیم استفاده و آموزش یک روتین پوستی مناسب برای کودکان ضروری است. این روتین پوستی می تواند شامل محصولات مراقبت از پوست کودکان باشد. محصولات مراقبت از پوست کودکان باید محصولاتی ملایم و بی ضرر با پایین ترین مقدار مواد شیمیایی باشند. از جمله محصولات مراقبت کودک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژل شستوشوی کودک
 • ضدآفتاب کودکان
 • شوینده صورت ملایم
 • مرطوب کننده و آبرسان ملایم

بهترین محصولات مراقبت از پوست کودکان برند ایرانی و خارجی 

محصولات مراقبت از پوست کودکان

نتیجه گیری

در این مقاله به اصول مراقبت پوستی کودکان و نوجوانان پرداختیم. مراقبت از پوست نوزادان و کودکان به آنها در داشتن پوستی درخشان و زیبا در بزرگسالی بسیار کمک می کند. روتین مراقبت از پوست کودکان و نوجوانان شامل مراحلی است که در بالا به طور کامل آنها را بررسی کردیم.

شما می توانید برای تهیه ی محصولات مراقبت از پوست کودکان به فروشگاه هما مراجعه نمایید.

 فروشگاه اینترنتی هما با ارائه انواع محصولاتی بهداشتی از معتبرترین برندها، یک مکان مطمعن برای خرید مناسب ترین و بهترین محصولات مراقبت از پوست و مراقبت از مو ایرانی و خارجی می باشد. با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *