نمایش 1–8 از 10 نتیجه

نمایش 9 24 36

انواع محصولات اسکراب و لایه بردار صورت و مزیت استفاده از آن ها

پوست به طور طبیعی هر ۳۰ روز یکبار سلول‌های مرده را از خود جدا می‌کند تا جا برای رشد و تقسیم سلول‌های جدید باز شود. گاهی سلول‌های مرده به طور کامل نمی‌ریزند. اگر سلول‌های مرده روی پوست جمع شوند، نتیجه‌اش خشکی، پوسته پوسته شدن و انسداد منافذ پوستی است. محصولات لایه بردار صورت کمک می‌کنند که تمام سلول های مرده از سطح پوست برداشته شوند.

در صورتی که لایه برداری صورت بیش از اندازه معمول انجام شود، آنچه باقی می‌ماند پوستی قرمز است. شاید برخی تصور کنند که لایه برداری به درستی انجام شده، یا فکر کنند لایه برداری بیشتر، پوست‌های جدیدتر و شفاف‌تری را روی صورتشان باقی می‌گذارد. این باور کاملا غلط است، در واقع هشداری است برای متوقف کردن اینکار یا با فواصل زمانی طولانی‌تری پیش بروید.

انواع اسکراب و لایه بردار صورت

اسیدها و آنزیم های خاص در پوست یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده ایجاد می کنند و باعث از بین رفتن سلول های مرده می شوند. پس از اینکه سلول های مرده از بین می روند، سلول های سالم و جوان جای آنها را می گیرند و اینگونه پوست لایه برداری می شود. لایه بردار صورت به دو گروه مختلف تقسیم می شوند:

 • لایه برداری شیمیایی
 • لایه برداری فیزیکی

لایه برداری شیمیایی

در لایه برداری شیمیایی معمولاً از اسیدهای ضعیف، رتینول‌ و آنزیم‌هایی برای لایه برداری پوست استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید به شکل منظم از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید، حتماً با پزشک متخصص پوست در مورد مواد مصرفی، چگونگی استفاده و میزان استفاده از آن‌ها مشورت کنید. این لایه برداری براساس نوع ماده به کار رفته، غلظت آن و مدت زمان ماندن مواد روی پوست متفاوت می باشد که به سه دسته سطحی، متوسط و عمیق تقسیم بندی می شوند که در زیر بررسی خواهیم کرد.

 • لایه برداری سطحی

این لایه برداری با هدف رفع تیرگی صورت، چروک های خفیف زودرس و درمان جای جوش های های قدیمی در لایه سطحی پوست انجام می شود. ترکیباتی که در این لایه برداری استفاده می شوند، هیدروکسی اسیدها (آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید) با غلظت های 20 تا 70 درصد است.

 • لایه برداری متوسط

این نوع لایه برداری با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می کنند و برای درمان ضایعاتی مثل آکنه، خطوط ریز پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب به کار می رود. از این نوع لایه برداری برای از بین بردن سلول های مرده بدن به جز صورت استفاده می شود.

 • لایه برداری عمیق

جزء قوی ترین لایه بردارهای پوست می باشند که برای درمان چین های خشن پوستی، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب، اسکار پوستی و ضایعات رشد یافته سرطان استفاده می شود. ترکیبات به کار رفته در این محلول ها، باعث بروز عوارضی مانند بیهوشی شده و نیاز به بستری شدن دارند.

لایه برداری فیزیکی

برای لایه برداری فیزیکی راه‌های بسیار زیادی وجود دارد. می‌توانید یک لیف یا اسکراب را به صورت دایره‌وار روی صورت بکشید تا سلول های مرده از روی پوست  برداشته شوند. خوبی لایه برداری فیزیکی سادگی انجام آن است. قرمزی یا سوزش پوست می‌تواند ناشی از آسیب دیدن آن باشد، پس لازم نیست پوست خود را بسابید! حرکات دایره‌وار ملایم روی صورت به اندازه‌ی کافی موثرند.

می‌توانید از لیف‌ها، پن‌ها یا پدهای لایه بردار استفاده کنید. اسکراب‌ها در داروخانه و فروشگاه‌های لوازم آرایشی فروخته می‌شوند و حالتی شبیه به کرم دارند. لایه بردارهای فیزیکی هم به سه روش انجام خواهند شد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

 • لایه بردار فیزیکی صورت با مواد ساینده

در لایه بردارهای فیزیکی، مواد ساینده ای مثل سنباده را روی سطح پوست می کشند تا سطح پوست را عاری ازسلول های مرده نمایند. این روش لایه برداری کمک زیادی به درمان دارویی مانند بهبود لک های صورت می کند زیرا تاثیر و نفوذ داروها را افزایش می دهد.

 • کرم های اسکراب

کرم ها و صابون های اسکراب حاوی دانه های خشن هستند و به عنوان ساینده پوست برای جداسازی سلول های مرده سطح پوست استفاده می شوند. کاربرد این کرم ها برای درمان ضایعات پوستی مثل جوش های سرسیاه یا سفید، چربی پوست و افزایش اثر داروهای موضعی است. لایه برداری پوست صورت با نمک نیز از روش های اسکراب پوست محسوب می شود.

 • روش های سنتی

کیسه کشیدن در حمام با سفیدآب یکی از مثال های لایه برداری فیزیکی سنتی می باشد. لایه برداری پوست صورت با سفیداب نیز از روش های سنتی لایه برداری پوست به حساب می آید.

چه کسانی نباید اسکراب یا لایه برداری انجام دهند؟

کسانی که از آکنه رنج می‌برند

اگر آکنه مزمن یا کیستیک باشد، پوست خود به خود ملتهب است و لایه برداری باعث التهاب بیشتر می‌شود. در این صورت احتمال به جا ماندن لکه‌های تیره پوستی، وجود دارد. این لکه‌ها در کسانی که پوست تیره رنگی دارند شایع‌تر و ماندگارتر است.

پوست مستعد زخم، آفتاب سوختگی و عفونت

اگر روی پوست هرگونه زخم، آفتاب سوختگی، آسیب یا عفونتی مشاهده کردید، لایه برداری نکنید. این توصیه شامل تب خال هم می‌شود. در این زمان‌ها پوست بیشتر از لایه برداری به آبرسانی و مراقبت‌های درمانی نیاز دارد.

 فواید لایه برداری پوست صورت

با بالا رفتن سن لایه برداری صورت یکی از روش‌هایی است که از پوست رنگ پریده جلوگیری می‌کند، رشد سلول‌های جدید را تحریک می‌کند و موجب می‌شود پوست شاداب و جوان‌تر به نظر برسد. همچنین باعث کم‌ رنگ شدن لک و جای جوش، از بین رفتن جوش‌های سر سیاه و نرم شدن پوست می‌شود. لایه بردار صورت اگر به صورت منظم استفاده شود، علاوه بر تاثیرات فوری که روی صورت ایجاد می کنند، در طولانی مدت از راه هایی که در زیر آورده شده اند، باعث زیبایی پوست می‌شوند:

 • باعث درخشندگی و بهبود تاثیرات محصولات مراقبت از پوست می‌شوند.
 • با از بین رفتن سلول‌های مرده، کرم‌های مراقبتی بهتر جذب پوست می‌شوند.
 • باعث پیشگیری از انسداد منافذ پوستی و کاهش آکنه‌ها و جوش‌ها می شود.
 • لایه برداری در بلند مدت می‌تواند تولیدات کلاژن پوست را افزایش دهد، کلاژن عامل اصلی زیبایی، درخشش و جوانی، کاهش خطوط ظریف، جلوگیری از افتادگی و انعطاف پذیری بیشتر پوست می باشد.
 • با از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و دیگر لکه‌های سیاه پوستی، تمام جوش‌های سر سیاه و سر سفید از بین خواهند رفت.
 • در کنار بهبود وضعیت پوست آن را نرم می‌کند.
 • گردش خون را بهبود می‌بخشد که باعث جوان تر دیده شدن خواهد شد.

لایه برداری صورت برای انواع پوست

هرچه لایه برداری کمتر انجام شود، بهتر است، اما فاصله زمانی تعیین شده برای این کار به نوع پوست بستگی دارد. برخی از اسکراب‌ها به طور اختصاصی برای انواع پوست طراحی شده‌اند که در زیر بررسی خواهیم کرد.

پوست حساس

این نوع پوست باید با لیف نرم، گرم و مرطوب لایه برداری شود. ماسک‌های شیمیایی ملایم با درصد کمی از مواد فعال هم برای پوست حساس در صورتی مجاز است که یک یا نهایت دو بار در هفته انجام شود.

پوست چرب

این نوع پوست مقاومت و تحمل بیشتری نسبت به ابزار و محصولات لایه برداری دارد و می‌توان تا ۵ بار در هفته هم از لایه بردارها استفاده کرد. از دستگاه پاک‌سازی صورت در صبح و از سرم و ماسک‌های لایه بردار در شب استفاده کنید.

پوست معمولی و مختلط

افرادی که دارای این نوع پوست هستند، می‌توانند از هر نوع روش لایه برداری استفاده کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که نهایت دفعات استفاده از این لایه بردارها برای پوست مختلط ۳ بار در هفته می باشد.

پوست خشک

برای لایه برداری پوست خشک بهتر است روش‌های غیر شیمیایی و به صورت گیاهی انتخاب شود.

لایه برداری سریع صورت چگونه است؟

یک برس تمیز بردارید و اسکراب مناسب انتخاب کنید. برس و اسکراب را به آرامی و به صورت دایره‌های کوچک در تمام سطح پوست صورت بمالید، سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید زیرا آب داغ پوست را اذیت می‌کند. بعد از خشک کردن پوست از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. این مرحله مهم را فراموش نکنید، چون لایه برداری باعث خشک شدن پوست می‌شود.

عوارض لایه برداری پوست صورت

 • اگر درست انجام نشود ممکن است پوست را قرمز کند.
 • مصرف مداوم مواد شیمیایی لایه بردار باعث سرمازدگی پوست می‌شود.
 • برخی محصولات لایه بردار گران‌ هستند.
 • لایه‌برداری باید با دقت زیاد صورت گیرد تا مانع آسیب به پوست شود. این آسیب‌ها ممکن است در آینده باعث مشکلات پوستی پیچیده‌تر شوند.

قیمت و خرید انواع محصولات لایه بردار صورت

پیش از خرید هر گونه محصولات بهداشتی پوست ابتدا باید جنس پوست خود را بشناسید. شما می‌توانید انواع ژل، کرم و اسکراب لایه بردار را برای پوست خشک، پوست چرب و … تهیه نمایید. انواع مختلف پوست نسبت به اسکراب صورت و محصولات دیگر به طور متفاوت واکنش نشان می‌دهند و برخی از اسکراب های صورت متناسب با نوع پوست طراحی می‌شوند. قیمت این محصولات بر اساس برند، حجم و دیگر فاکتورهای موثر متفاوت است.

پیشنهاد ما

ژل شستشوی صورت فرونیا لایه بردار مناسب پوست چرب