نمایش 1–8 از 22 نتیجه

نمایش 9 24 36

درباره محصولات بهداشت فردی بیشتر بدانید

رعایت بهداشت فردی یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از خود در برابر ابتلا به بیماری‌ها است.  همچنین برای کمک به حفظ سلامت و تمیزی بدن بسیار مهم است.

در افرادی که بهداشت شخصی ضعیفی دارند، بدن محیطی ایده آل برای رشد میکروب ها فراهم می کند و آن را در برابر عفونت آسیب پذیر می کند.

در سطح اجتماعی، افراد ممکن است از فردی با بهداشت شخصی ضعیف دوری کنند، که ممکن است منجر به انزوا و تنهایی شود.

بهداشت فردی شامل چه مواردی است:

بهداشت شخصی خوب شامل تمیز و سالم نگه داشتن تمام قسمت های بیرونی بدن است. برای حفظ سلامت جسمی و روانی مهم است.

دانستن نحوه رعایت بهداشت شخصی می تواند ایجاد یک روال را آسان تر کند. یک فرد باید اطلاعات اولیه ای در مورد بهداشت داشته باشد:

لیست انواع بهداشت فردی

بهداشت دهان و دندان :

شامل چیزی بیش از داشتن دندان های سفید است. یک روال بهداشتی خوب می تواند به پیشگیری از مشکلاتی مانند بیماری لثه و حفره کمک کند. همچنین می تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند.

برای داشتن دهان و لبخند سالم، مسواک زدن دندان ها به مدت 2 دقیقه حداقل دو بار در روز توصیه می شود یک بار قبل از صبحانه و یک بار قبل از خواب. همچنین استفاده روزانه از نخ دندان امری حیاتی است.

توجه داشته باشید که افراد باید هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنند.  

بهداشت بدن :

چندین میلیون غده عرق بدن انسان را پوشانده است. هنگامی که باکتری ها عرق را تجزیه می کنند، این فرآیند باعث ایجاد بوی بدن می شود.

شستن بدن به جلوگیری از تحریک پوست و همچنین از بین بردن باکتری هایی که باعث بوی بدن می شوند کمک می کند. روزانه دوش بگیرید یا حمام کنید و از آب و صابون برای شستشوی سلول های مرده پوست، چربی و باکتری ها استفاده کنید. افراد می توانند به نواحی که عرق بیشتری انباشته می شود، توجه ویژه ای داشته باشند، مانند زیر بغل، بین انگشتان پا و ناحیه کشاله ران.

استفاده از دئودورانت زمانی که کاملا بدن خشک است می تواند به جلوگیری از بوی بد بدن کمک کند. و می توان از خوشبو کننده ها برای معطر کردن بدن استفاده کرد. ضد تعریق ها نیز گزینه خوبی برای جلوگیری از عرق هستند.

بهداشت ناحیه تناسلی :

در مورد آلت تناسلی خانم ها از آنجایی که واژن ها خود تمیز شونده هستند، استفاده از صابون برای تمیز کردن واژن می تواند باعث عدم تعادل باکتری های طبیعی آن شده و منجر به عفونت شود. بخش خارجی واژن فقط باید یک بار در روز با ژل های شستشو مناسب تمیز شود.

آلت تناسلی آقایان نیز فقط باید یک بار در روز با ژل های شستشو مناسب تمیز شود.

آموزش بهداشت به کودکان

والدین و مراقبان باید به کودکان بیاموزند که چگونه خود را از سنین پایین تمیز نگه دارند.

به عنوان مثال، آنها می توانند از خمیر دندان برای مسواک زدن دندان های کودک زمانی که به سن 12 ماهگی می رسند، استفاده کنند. هنگامی که فاصله بین دندان های کودک بسته می شود، مهم است که نخ دندان کشیدن را شروع کنید.

تشویق کودکان برای کمک به تمیز کردن خود به محض بزرگ شدن، راه خوبی برای ایجاد یک روال بهداشت شخصی مناسب است.

عواملی که می تواند بر بهداشت تأثیر منفی بگذارد:

فقر و عدم دسترسی به آب تمیز هر دو می تواند تأثیر مخربی بر بهداشت شخصی افراد داشته باشد.

سلامت روان یک فرد همچنین می تواند بر نحوه مراقبت از خود تأثیر بگذارد. افرادی که با شرایط خاصی مانند اختلال روان پریشی، افسردگی شدید، یا اختلال مصرف مواد مخدر یا الکل زندگی می کنند، ممکن است رعایت روال بهداشت شخصی برایشان بسیار مشکل باشد.

در برخی موارد، ناتوانی در حفظ یک روال بهداشتی می تواند ناشی از افسردگی باشد. علائم افسردگی، مانند کاهش سطح انرژی و اختلال در عملکرد شناختی، می تواند حفظ یک رژیم مراقبت از خود را دشوارتر کند.

اثرات منفی عدم رعایت بهداشت شخصی

بهداشت ضعیف یک موضوع حساس است و صحبت کردن با یک فرد در مورد آن می تواند دشوار باشد. در نتیجه، فردی با بهداشت شخصی ضعیف مستعد جدا شدن و انزوا از دیگر افراد است.

بهداشت فردی ضعیف نیز ممکن است بر محل کار تأثیر بگذارد. شرکت‌ها ممکن است بیشتر به افرادی که به نظر می‌رسد مراقب سلامت و ارائه‌شان هستند، شغل‌های منبع مورد اعتماد و تبلیغات را ارائه دهند. بهداشت شخصی ضعیف می تواند به ویژه در صنایع غذایی مشکل ساز باشد.

نکات مفید برای ایجاد یک روال بهداشتی :

  • آن را به یک عادت تبدیل کنید.
  •  یادآور تنظیم کنید.
  • به خود پاداش دهید.
  • روی لوازم بهداشتی خوب سرمایه گذاری کنید.