سلولیت چیست ؟

سلولیت چیست ؟

سلولیت ظاهر فرورفته پوست هست که روی لگن، ران ها و باسن بعضی از افراد وجود دارد. سلولیت در نان خیلی شایع تر از مردان می باشد که علت آن تفاوت در چگونگی توزیع سلول های چربی، ماهیچه و بافت همبند در پوست مردان و زنان می باشد .لایه های چربی به بافت همبند زیر پوست فشار وارد می کنند و باعث تغییر شکل آن می شوند و در نتیجه منجر به تغییراتی در ظاهر پوست می شود که اصطلاحا به آن پوست پرتقالی گفته می شود. پزشک ها به سلولیت به عنوان edematous fibrosclerotic panniculopathy(EFP) اشاره می کنند .

سلولیت هیچ ارتباطی با حالتی که به عنوان cellulitis شناخته می شود ندارد. Cellulitis گسترش یک آلودگی باکتریایی یا التهاب پوست و بافت های زیرین آن می باشد.

چه چیزی باعث بروز سلولیت می شود؟

ظهور فرورفتگی سلولیت یک متغیر نرمال هست مثل بسیاری از افراد کاملا نرمال به نظر می رسد. ژنتیک، ضخامت پوست، جنسیت، میزان توزیع چربی بدن، و سن همگی می توانند روی میزان ظهور سلولیت تاثیر بگذارند.

سلولیت به علت انقباض و کوتاهی رشته های بافت فیبری که مثل لنگر پوست هست، اتفاق می افتد. در حالیکه سلولیت در زنان شایع تر از مردان هست، اما مردان هم می توانند مبتلا به سلولیت شوند. سلولیت درافراد همه نژادهایی که در سراسر دنیا زندگی می کنند می تواند رخ بدهد. اگر چه هورمون های زنانه می توانند در این الگوی توزیع چربی نقش داشته باشند، اما سلولیت بوسیله درمان هورمون ها، درمان نمی شود .

ریسک فاکتورهای سلولیت چه چیز هایی هستند ؟

سلولیت در زنان شایع تر از مردان می باشد. ریسک فاکتور دیگر داشتن سابقه خانوادگی سلولیت است. بارداری و سبک زندگی غیرفعال می تواند ریسک مبتلا شدن به سلولیت را افزایش دهد.

علائم و نشانه های سلولیت چه چیزهایی هستند ؟

سلولیت باعث فرورفتگی پوست و ظاهر شدن برآمدگی هایی روی پوست می شود. سلولیت باعث ایجاد ظهور “پوست پرتقالی” می شود. سلولیت بیشتر بر روی لگن، باسن، و شکم به وجود می آید. بعضی اوقات سلولیت در سینه ها و بالای بازوها ایجاد می شود. با سلولیت ملایم، فرورفتگی مشخص نیست مگر اینکه پوست را فشار دهیم .

دکترها چطور سلولیت را تشخیص می دهند و ارزیابی می کنند ؟

سلولیت یک مشکل زیبایی است. ظهور مشخصه های سلولیت کافی است تا شرایط موجود را تایید کنیم . آزمایشی برای تشخیص سلولیت وجود ندارد.

متخصصان چطور سلولیت را درمان می کنند ؟

ازآنجایی که سلولیت یک مشکل زیبایی هست، متخصصان زیبایی و بعضی از متخصصان پوست، ممکن هست درمان هایی را برای سلولیت پیشنهاد بدهند.

چه درمان هایی برای سلولیت وجود دارد ؟

بسیاری از افراد سلولیت را نمی پسندند و ترجیح می دهند که پوست صافی داشته باشند. بنابراین مقالات زیادی در مورد سلولیت وجود دارد، و مراقبت های درمانی زیادی موجود هست از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا کرم های مخصوص سولیت و درمان های مکانیکی .

نکاتی برای از بین بردن و پیشگیری از سلولیت

  • خوردن یک رژیم غذایی سالم و قوی نگه داشتن بدن با ورزش منظم، روش های مناسبی برای نگه داشتن بدن به همان سفتی و صافی که میخواهیم، می توانند باشند.
  • بیماران باید قبل از امتحان روش های جراحی، مکمل های رژیمی و تکنیک هایی که هنوز ارزش آنها به اثبات نرسیده، خیلی محتاط باشند.
  • این مساله مهمه که بدانیم، FDA فقط درمان های خاصی را کاهش موقت در ظهور سلولیت تایید کرده است. برای حفظ هر اثر، ضروری هست که بیماران این مراقبت های زمان بر و هزینه بر را به طور منظم انجام بدهند.

چه پیش بینی هایی برای سلولیت وجود دارد؟

سلولیت یک مشکل پزشکی نیست و پیامد های منفی برای سلامتی ندارد. بیشتر درمان ها، حتی آنهایی که مورد تایید FDA  هستند، فقط یک راه حل موقت و جزئی را ارائه می دهند. پیش بینی ها به نظریه های زیبایی و نتایج درمانی خلاصه می شوند.

این امکان وجود دارد که از سلولیت پیشگیری کنیم ؟

همیشه امکان پذیر نیست که از سلولیت پیشگیری کنیم، اما حفظ وزن مناسب و ورزش منظم میتواند به به کاهش ظهور سلولیت کمک کند. حفظ آب (نوشیدن مقدار زیادی مایعات ) و ترک سیگار نیز می تواند باعث کاهش قابل توجه سلولیت بشود.

نظرات شما

قالب ووکامرس